Bakması acı veren arabalar (Japon usulü)

 
"Itasha"  Japonca'da "acı veren" anlamına gelen bir sözcük. Aynı zamanda burada fotoğraflarını gördüğünüz araba süsleme merakına verilen isim: bakması acı veren araba anlamında kullanılıyor.

 Itasha, vikipedi'ye göre 1990'larda bu günkü halini almaya başlayan bir araba süsleme kültürü. Japonya'nın manga ( resimli roman) ve anime (manganın çizgi filmi) alanındaki ünü malum. Manga'yla ilgili kısa bir açıklama için:http://www.simdigezelim.com/2008/09/wa-kata-ve-manga-japonlari-anlamak-icin.html


 İşte "itasha"larda ilhamlarını bu kaynaktan almışlar. Çizgi filmlerin ve çizgi romanların hayal dünyasından fırlayıp çıkan bu araçlara bakması acı veren anlamına gelen itasha adı verilmiş.

 Japonya'da "otaku" kültürünün ( takıntılı hobici anlamında bir sözcük diyelim, başka bir yazıda devam ederiz) merkezi olan Tokyo'daki Akihabara mahallesi  itasha hareketinin de merkezi konumunda.


 İtasha'cılar zaman zaman şenlikler yaparak arabalarını gösterme yoluna da gidiyorlar. Ehh biz de bakması acı veren arabalara acıyla bakalım o zaman.

 

 
 


Foto kaynak: rocketnews24.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...