Batum, Gürcistan


Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki ünlü tatil beldesi Batum yazın Kafkasların her yanından gelen turistlerle dopdolu.  120,000 kişilik bu şehre yaz aylarında Bakü, Erivan, Rize, Trabzon ve hatta İran'ın kentlerinden çok sık otobüs seferleri var.

Şehir merkezindeki eski binalar yenileniyor. Bu haliyle bile eski şehir merkezinde dolaşmak hoş.


Eski binalar, kafeler, ufak lokantalar ve Türk markalarının mağazaları dikkati çekiyor.Eski şehri dolaştıktan sonra doğal olarak Batum'un ünlü kıyısına gidiyoruz.

Sovyetler birliği zamanında en gözde turizm merkezlerinden biri olan şehir, kısa bir süre bu ünvanını kaybetse de son zamanlarda Türkiye'den de gelen yatırımlarla yeniden eski günlerine dönmüş.

Batum sahil şeridi güzel ve bakımlı. Merkezden başlayıp havaalanı yakınlarına kadar aynı düzgünlükte devam ediyor.
Denize girdikten sonra güneşten kaçmak isteyenler sahilin arkasındaki parklarda dinlenmeye devam ediyorlar.Karadeniz sahil yolu ulaşım için iyi, turizm için kötü. Sahil korunsaydı ne olabileceğini görmek isteyenler Batum'da kısa bir tur atabilirler, Hopa'dan sadece 15 km ileride ve vize yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...