Varilde Alkol Yapımı (Laos)Yukarıdaki yaşlı kadının işi alkol yapımı. Her seferinde öyle az falan değil bir varil pirinç viskisi yapıyor. Pirinçten yapılan ve %30-%40 alkol içeren bu içkiye Lao Lao adı veriliyor. Pirincin kaynatılıp mayayla 10 gün işlenmesi sonucu ortaya boza benzeri alkollü bir püre ortaya çıkıyor ( Aç parantez. Bozada da alkol var, şırada da : bozacının şahidi şıracı sözünün çıkış noktası da bu. Kapa parantez) . Bu pirinç püresi yavaş yavaş kaynatılınca buharlaşan (damıtılan alkol) kazanın yanındaki küçük bir delikten sarı plastik bidona alkol akıyor, sonra şişeleniyor. Boğazı yakan sert bir içki. Litresi 1 dolar ya da bütün varili isterseniz 80 dolar.


 Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...