Tiflis'te Narikala kalesi ( Narin-kale, Gürcistan)Tiflis'in hemen her yerinden rahatlıkla görülen Narikala kalesi şehirle aynı zamanlarda yani 4.yüzyılda inşa edilmiş. Sonraları 7. yüzyılda Araplar tarafından eklemeler yapılmış ve büyütülmüş. 11. yüzyılda Gürcü kral Davit kaleyi onarmış. Kalenin ismi 14.yüzyıla kadar Gürcüce "kızdıran kale" anlamına gelen  Shuris-tsikhe imiş. 14.yüzyılda ülkeyi istila eden Moğollar kaleye küçüklüğüne atfen "Narin-kale" demişler. Gel zaman git zaman isim Gürcüceye uymuş ve "Narikala" olmuş.  “Narikala kalesi” dediniz mi aslında “Narin-kalesi kalesi” oluyor bir bakıma.  Narikala, kısa bir yürüyüş sonrası Tiflis'e tepeden bakmak için ideal yer.

 Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...