Tibet'te Resmi Tatil: Yoğurt Şenliği ( Lhasa)

Yoğurdu bizim kadar seven başka millet var mı? Valla pek görmedim, ama bizim kadar olmasa da Tibetliler de yoğurt konusunda fena değiller hani. Yoğurdu bol kullanıyorlar hatta bizden bir adım ileri gidip yoğurda adanmış bir şenlik yapıp o günü resmi tatil ilan etmişler.

 
Lhasa'da yoğurt günü şenlikleri ünlü Norbulingka parkında yapılıyor. Burası 1780lerden beri Dalay Lama'ların yazlık saray olarak kullandıkları bölge. Çin'liler Tibet'e girdikten sonra da bir müze / park haline getirilmiş.
 Tibetliler Norbulingka'yı kendi kimliklerinin korunması gereken bir kısmı olarak görüyorlar. Norbulingka'da hem dini törenkler düzenleniyor hem de kutlamalar yapılıyor. Yoğurt şenlikleri de halkın dört gözle beklediği olaylardan biri. Şenliğin olduğu gün tüm Tibet'te resmi tatil günü, haşl erkenden parklara piknik alanlarına koşturup bütün aile için güzel bir piknik alanı kapmaya çalşıyor.
 Norbulingka'da tüm ağaç altları sabahın dokuzunda kapılmıştı.
 Öğlene doğru Lhasa'lılar yavaş yavaş yoğurt şenliği kutlamaları için gelmeye başlıyorlar.Yanlarında yoğurttan çok bira getiriyorlar ama malum şenlik.
 Kutlamalar ülkenin her yanında gecenin geç saatlerine kadar ailelerin toplanıp sohbet ederken yoğurt, chaang ( ısıtılarak içilen bir nevi bira türü) ve bildiğin biranın köküne vurması şeklinde devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...