Çin'de Dumandan Zehirlenmenin Beklenmeyen Beş Yararı


Kömürden elektrik elde etmek diğer kaynaklara göre oldukça ucuz ve Çin'de de kömür bol. Isınmak için de kömür doğal gaz kaynakları yeterli olmayan Çin için  ucuza geliyor. Bunların sonucu olarak Çin dünyanın en fazla kömür kullanan ulusu.Ama kömürün kalitesi çok düşük. Sonuç şehirler yukarıdaki gibi dumana boğulmuş durumda.

Hava kirliliği tavan yapınca Çin hükümeti bu sorunu en hızlı şekilde nasıl çözeceğini düşünmüş ve bulmuş.
1)  Arabaların tek-çift plaka uygulamasıyla yola çıkmasını sağla ve araba kaynaklı kirliliği yarıya indir. Peki ya kömür?  Durun o da geliyor.

2)  Hava kirliliği limitini 5 katına çıkar ki, etrafta göz gözü görmezken insanlara havanın aslında temiz olduğunu söyleyebilesin.  Geçen hafta Şangay'da yaptılar bunu.  Bir deeeee

3) İnsanlara dumandan zehirlenmenin ne kadar iyi  bir şey olduğunu anlat.  Çin haber ajansı dumandan zehirlenmenin en iyi beş yararını şöyle belirlemiş  ( Orijinal sayfa Çince burada http://view.news.qq.com/a/20131209/012073.htm  ) :

a)  Kirlilik insanlarda ona karşı hareket etmek isten insanlarda birlik duygusu yaratmış.
b) Zengin ve fakiri aynı etkilediği için tüm toplumu eşit kılmış.
c) İnsanlara hızlı gelişmenin bedelini gösterip onları eğitmiş.
d) En azından şikayet etmek dışında bir şey yapamayan Çinlilerde mizah duygusunu uyandırmış.
e) Ülkeye balistik füze atılırsa hedefi bulma olasılığını düşürdüğü için Çin'i daha güvenli hale getirmiş.  (http://www.theguardian.com/world/2013/dec/10/chinese-media-silver-linings-smog-haze )

Doğru söyleyin bu kadar yararı olan dumandan Çinliler zehirlenmesin de ne yapsın?
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...