Siquijor ( Visayas bölgesi, Filipinler)


Siquijor adası Filipinlerin Visayas bölgesinde 90,000 nüfuslu küçük bir yer. Adada toplamda 6 şehir ( valla Filipinliler bu adada ana caddesi olan yere şehir diyorlar, ben de onlara uydum) var ama nüfusun çoğu kırsalda yaşıyor.
Siquijor'lular zamanında  büyücülük yaparlarmış, geleneği takip edenlerin sayısı çok düşmüş ama adı kalmış. Filipinliler adayı daha çok bu yanıyla tanımaya devam ediyor. Aklımdayken Siquijor'un okunuşu hafif sakat, diliniz bir sürçse bu adaya kimse gelmek istemez: Siquijor, siki-hor şeklinde okunuyor.
Ada, Filipinlerde en iyi dalış noktalarından biri olarak gösteriliyor ancak geldiğiniz mevsime göre sudaki görüş mesafesi çok farkedebiliyor. Örneğin bu aralar fırtınaların getirdiği parçacıklar yüzünden deniz genelde bulanık.
Adada yapılabilecek en güzel şeylerden biri günlüğü 250 pesoya ( 9 lira kadar) bir motor kiralayıp etrafı turlamak. Gerçekten çok yeşil ve güzel bir yer. Halkı da her daim gülmeye ve size yardımcı olmaya hazır.


Son iki fotoğrafı gel-git sırasında kıyıda çektim. Okyanus kıyısında bir yere giderken aklınızda olsun deniz günün yarısında çekilmiş oluyor, bizim denizler gibi canın istediği zaman bir dalıp gelmek yok yani. Örneğin Siquijor da şu sıralarda deniz saat gündüz 10:00 gibi çekiliyor ve 17:00 gibi yavaştan geri gelmeye başlıyor: sanki mesaisi var. Denizi mesaisiyle başbaşa bırakıp başka bir adaya geçelim hadi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...