Asya, Asya

Yukarıdaki haritaya şöyle iyice bir bakın. Sonra da dairenin içine bakıverin.  Dünyadaki insanların yarısından fazlası o dairenin içinde yaşıyor. Bütün Kuzey Amerika , Güney Amerika, Avustralya, Afrika, Avrupa, Okyanusya'yı topla yaşayan insan sayısı olarak o dairenin içi kadar etmiyor.

Üç-beş uluslararası seyahat yaptıktan sonra artık yavaştan müze, tapınak, eski eser görmek eskisi kadar ilginç gelmemeye başlar. Gittiğiniz yerlerde insanların nasıl yaşadıkları, alışkanlıkları, okulları, caddeleri, giydikleri, yaptıkları, yapmadıkları kısacası günlük hayatın akışı daha çok ilginizi çekmeye başlar. Sadece bina seyretmek yerine insan yaşamlarının arkasındaki tarihi, nedenleri görmeye çalışırsınız.

Yukarıdaki haritaya göre insanları en yakından ve en çok gözlemleyebileceğiniz, en çok öğrenebileceğiniz yer Asya. Baksanızı dünya nüfusunun yarısından fazlası küçücük bir alana sıkışmış. Diyeceğim o ki fırsatını bulursanız Asya'yı gezi  listenizin önüne koyun, inanın Batı ülkelerini ziyaretten daha çok keyif alacaksınız.  

Bu kısa notun ardından Asya'ya kısa bir gezinin zamanı geldi. İlk durak Visayas, Filipinler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...