Bayanzag: Dinazorlar Moğolistan'da!


Ulan Batur'a iki günlük mesafede dünyanın ikinci büyük dinazor buluntusu alanı var. Bayanzag adı verilen bölgede 1922 yılından itibaren yapılan kazılarda yüzlerce dinazor kalıntısına rastlanmıs. İlk kazıyı yapan Amerikalı Ray Chapman Andrews aynı zamanda üniversitede öğgretim üyesi olması ve giyimi sebebiyle Indiana Jones versiyon 1 olarakta anılıyor.


Bayanzag'daki dinazor kalıntıları ve dinazor yumurtaları Ulan Batur'da doğa tarihi müzesinde sergileniyor. Bayanzag'a uğrarsanız buluntuların yapıldığı yerlerde yerel halk size fosil saymaya çalışıyor. Gobi çölü eskiden iç deniz olduğu için oldukça çok sayıda deniz kabuklusu fosili var. Moğolistan'dan dışarı büyüklüğü ne olursa olsun fosil çıkarmanın suç olduğunu hatırlatalım.
----------------------------------------------------
Bu blogda yayınlanan yeni yazıların size otomatik olarak e-postalanmasını isterseniz linke tıklayarak ŞİMDİ GEZELİM'e abone olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...