Soru - Cevap

Üç aşağı beş yukarı yerleştim sayılır. O zaman bloğu güncellemeye başlayayım. Buluştuğum arkadaşlarımdan ya da emaillerden bana en fazla sorulan sorular derledim, iki üç ayrı yazıda cevap vereceğim.


Soru: Yola çıkmadan bütün vizeleri aldın mı?

Cevap: Üçü ( ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda) dışında bütün vizeleri yolda topladım. Peru vizesini ABD,de bir günde, Bruney vizesi için transit geçip 60 saatte ülkeden çıkarak, Kamboçya için havaalanında, Laos için Kamboçya'da bir günde, Vietnam için Laos'ta 2 saatte, Sri Lanka için havaalanında ve Endonezya için Malezya'da 4 saatte vize aldım. Genelde 2 fotoğraf ve vize parası dışında bir şey görmek istemiyorlar.


Soru: Gezdiğin yerler içinde nereye yerleşmek isterdin?

Cevap: Türkiye. Güzel olduğu için değil, çünkü daha güzel bir sürü ülke var. Yaşam şartları daha iyi olduğu için değil çünkü daha iyi yaşayabileceğiniz yer çok ( Örneğin İstanbul yaşam kalitesinde dünyada 107. sırada ve giderek aşağı gidiyor). İyisiyle kötüsüyle 'benim' diyebileceğim tek yer Türkiye. Onun için yıllarca dışarıda kalsam da ya da bu seferki gibi uzun bir geziden dönsem de son durağım yine burası oluyor.

Soru: Yolda hiç hasta oldun mu?

Cevap: İki defa ishal olmak dışında olmadım. Yolda yediklerime bakarak ( fare, kuş tükürüğü, karafatma, sincap, yarasa vb) az bile diyorum artık.

Soru: Seni en çok etkileyen yerler hangileriydi?

Cevap: Orta Amerika: Guatemala
Güney Amerika: Arjantin'de Patagonya, Bolivya'da Uyuni tuzlası, Şili'de Atacama, Peru'da Titicaca gölü, Ekvador'da Galapagos adaları, Venezuella'da Angel şelaleleri
Yeni Zelanda
Asya'da: Kendine has bir dünya görmek için Japonya, unutulmuş bir yer için Laos, farklı kültürler için Endonezya, ilginç yaşamların içinden geçmek için Kamboçya ve önyargılarınızı yıkmak için İran.


Soru: En büyük hayalkırıklığı?

Cevap: Karayipler. Özel bir güzelliği yok, sıradan ve pahalı.

Soru: 470 gün boyunca hiç Türkiye'ye döndün mü?

Cevap: Hayır. Başından sonuna yoldaydım.

Soru: Tüm gezi kaça çıktı?

470 günlük gezi tüm ulaşım, konaklama, yemek dahil günlük ortalama $53 ( toplamda $24900)'a geldi. ABD'de günde 80-90 dolara gezebilirken Laos'ta 5 dolara otelde kalıp yiyip dolaşabiliyordum. Asya'da çoğu yerde tatil masrafları Türkiye'den oldukça düşük. Bütçesi az olanlar dahi ayda çok rahat bir şekilde Asya'da gezebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...