Zanzibar 2 (Tanzanya)

KENELERE DIKKAT!

Bilmece adasını dolaşmaya adaya gelenlerin büyük çoğunluğunun yaptığı gibi Stone Town iskelesinden başlayalım. Dar Es Salaam'dan Zanzibar'a deniz otobüsü ya da gemi ile gelebiliyorsunuz. Gemi ile gelmeyi seçtiyseniz 30 dolar veriyorsunuz, deniz otobüsü ile gelmeyi seçtiyseniz 70 doları gözden çıkarmanız lazım. Gemi yolculuğu gemisine göre 4-12 saat, deniz otobüsü ise 2 saat kadar sürüyor. İskelede ilk önce Zanzibar pasaport ve gümrük kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Ülke içinde ülke. Pasaportunuza bir de Zanzibar damgası basılıyor. Kapıdan adım atar atmaz yerellerin kene adını verdiği yapışkan bir hanutçu kalabalığı çevrenizi sarıyor; otel lazım mi? araba lazım mi? kaçıp kurtulmaya çalışıyorsunuz. hediyelik eşya? kitap? Yad bırakın peşimi tur?esrar? imdaatttt kayık sefası? iyi restoran?. Kurtuluş yok, tek çare sakin kalmaya çalışarak kulaklarınızı tıkamak. Keneler, bütün bir ay çalışıp 8-10 dolar kazanmak yerine birkaç turistten ayni parayı çok kısa zamanda almayı seçenlerden oluşuyor. İyi para kazanan bir kene olmak için ilk koşul ağzınızın iyi laf yapması. İkinci koşul ise iyice yapışkan olmanız. Bu şekilde turistin gittiği her yere beraber gidip yaptığı her türlü harcamadan payınıza düşeni dükkan sahibinden komisyon olarak alabilirsiniz.

Keneleri geçip bir taksiye atlamadan önce pazarlık yapmayı unutmayın, sonra fiyat iki üç katına çıkabilir. Taksi şoförü sizden önce resepsiyona girerse otelden komisyon isteyecektir, oteli siz seçtiyseniz hemen resepsiyona bunu söylemenizde yarar var. Yoksa oda ücretinize komisyon dahil edilebilir.

Zanzibar'a gitmeden önce gezi rehberine bakıp iyice bir otelde yer ayırtmıştım. İskelede kenelerden bunalınca kurtulmaya çalışırken otelde yer ayırttığımı dolayısıyla beni rahat bırakmalarını söyledim. İçlerinden birisi hangi otel olduğunu sordu. Söyledim. Ben otelin adını söyleyince o otelde çalıştığını ve yolu gösterebileceğini söyledi. Otelin adını bildiğim için sorun çıkmaz diye düşündüm. Adam yolu gösterdi, otel kitapta anlatıldığı kadar iyi gözükmedi ama otele yerleştim. Sonra şehirde biraz dolaştım. Akşam dönmek için bir taksiye bindim ve otelin ismini söyledim. Şoför beni otelin önünde bıraktı ama burası benim otelim değil.... De adi ayni. Nasıl yani? Resepsiyondaki adama durumu anlattım. Güldü.
"Sizin aradığınız otel burası, keneler iskeleden bizim müşterileri arada böyle araklıyorlar, kandırmışlar sizi" dedi. Kafam iyice karıştı, ya bu da yalan söylüyorsa? Adam kuşkulandığımı anlamış olmalı ki devam etti.
"İsterseniz girin bizim odalara bir bakin, daha iyi olduklarını göreceksiniz. Boşuna gezi rehberine girmedik. Bizim müşterimiz daha çok olduğundan öteki otel ismini değiştirdi, sizin gibi turistleri avlıyorlar. Bir şey yapamıyoruz."
Doğru söylüyordu, sabaha toplanıp bu kez doğru otele geçtim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...