Vize gerekiyor mu?
 Simdigezelim.com'a abone olun, daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgiler posta kutunuza gelsin. Abonelik için buraya gidiniz.

Türkiye'ye vize uygulayan ülkeler genelde Avrupa ve Afrika'da  oluyor. Avrupalılar "aman bunlar biz de gelip kalmasın, zaten çok göçmen var" diyerek Afrikalılar ise "biz vize parasını alalım da, hem bürokrasi olsun, işleri zorlaşsın"   mantığıyla hareket ederler.  Asya ve Güney Amerika'da bizlerden vize isteyen ülke sayısı azdır. Dolayısıyla vizeyle uğraşmak istemeyenler için bu iki kıtayı tavsiye ederim.

İlla Avrupa ve Afrika'ya gideceğim diyenler için ilk başlangıç yeri Dış İşleri bakanlığının sayfası olmalıdır:


Ama şöyle bir durum var, vize durumları çok sık değişiyor. Bu sayfanın güncellenmesi bazen bir kaç ay gecikiyor, o ara vize durumu değiştiyse yandınız. Dolayısıyla bu sayfaya bakın ama bir de başka kaynaktan ( büyükelçilik, gezi forumları, uçak şirketi vb) kontrol edin.

Şimdigezelim içinde vize alınmasıyla ilgii ellliden fazla kaynak var, şu aramayı takip edin bir bakıverin.Bir de aklınızda bulunsun, yurtdışından vize almak "genelde" çok daha kolay. Nasıl mı? 

Türkiye'de herhangi bir ülkeden vize almaya kalktığınızda istenilen belgelerin sonu gelmiyor: banka hesabınız, SSK çalışma bildirgesi, tapu, çalıştığınıza dair işyerinden belge, tatilden sonra geri döneceğinize dair belge, yaşlılar için sağlık belgesi ve sağlık sigortası.

Türkiyedeki büyükelçiliklerin hemen hepsi birbirinden görüp bütün saydığım gereksiz belgeleri isterken aynı ülkenin yurtdışındaki büyükelçilikleri vize işlemlerinde sadece iki fotoğraf ve büyükelçilikte dolduracağınız bir belgeye vize verebiliyor. ABD, İngiltere ve Schengen ülkeleri sadece yaşadığınız ülkede vize işlemlerine izin verirken G20 ye dahil ülkeler ve üçüncü dünya ülkelerinin vize işlemleri ( Örneğin Vietnam, Peru, Endonezya vb ülkelerin) yurtdışındaki konsolosluk ve büyükelçiliklerde çok daha hızlı ve kolay. Aklınızda bulunsun, belki birgün işinize yarar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...