Filipinler'de Türk Unu Sorunu + Elektrik Çalan Filipinliler Ne Yapar?

Visayas, Filipinlerin öyle gelişmiş, uluslararası basını yakından takip eden insanların yaşadığı bir bölgesi değil. Yerel bir gazetenin başlığında " Türk unu istiyoruz, illaki" babında bir haber görünce şaşırdım tabii. Filipinlerde fazla ekmek tüketilmiyor, fazla buğday üretmedikleri için un ithal ve biraz pahalıca. Ama arada bir buğday unlu mamul yiyorlar. Türk firmaları uzun süre önce Filipinler pazarını ele geçirmişler ve fırıncılar tarafından da kabul görmüşler. Filipinli bir firma geçen sene unu ithal etmek yerine ülkede üretmek için fabrika açmış. Ama maliyetleri yüksek olduğu için Filipinlerde üretilen un daha pahalıya satılıyormuş.  İşte o firma tutturmuş: " Türk firmaları bizi batırmak için un fiyatını suni olarak düşük tutuyor". Ve devlete başvurarak Türk ununa damping soruşturması açtırmış. Sonuçta Türkiye'den un ithali hemen hemen durmuş.  Bir kaç aydan beri Türk unu bulamayan fırıncılarsa " Filipinde üretilen un hem %20 daha pahalı hem de kalitesi düşük, istemezük" diye isyanlarda. Bakalım ne olacak?   

Yukarıdaki ilan da Filipinlerde adanın yerel gazetesinden.  Elektrik çalanlar ya çok yüklü bir ceza ödüyor ya da yukarıdaki şekilde gazeteye ilan veriyor: "  özür, valla özür, bir daha elektrik çalmayacam" cinsinden. İşe varar mı? Valla işe yarıyor ki ilan verdiriyorlar, hemen her gün 4-5 çeyrek sayfa ilan böyle Visayas gazetelerinde.

Ülkemizin doğusunda kaçak elektrik kullanımı %60'larda. Şu anda kaçak elektrik kullananların ödemediği ücretler faturasını tam ve zamanında ödeyenler arasında paylaştırılıyor, dürüst olmak cezasız kalmıyor yani. 2015'te kaçak elektrik kullananların yol açtığı zararın faturasının zamanında ödeyenlere paylaştırılması uygulamasına son verilmesi planlanmış, bakarsınız iki sene sonra aynı ilanları bizim de gazetelerde de görmeye başlarız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...