Uyuni festivali ( Bolivya)

Uyuni adını aldığı tuzlanın hemen yanı başında kurulu on bin nüfuslu küçük bir yer. Şehrin ekonomisi iki T üzerine kurulu: Tuz ve Turizm. İkisini de tuzlaya borçlu. Şehir 3700 metre yükseklikte olduğundan iklim olarak biraz sert. Yaz mevsimini yaşadığı bugünlerde gündüz sıcaklık 15-20 gece sıfıra kadar iniyor.Her sene kutlanan Uyuni festivali çevre koşulları ne olursa olsun insanların eğlenmek isteğinin iyi bir kanıtı olmalı.


Hava sıcaklığının birden düşüp turistleri kat kat giyinmeye zorladığı bir akşamüstü başlayan Uyuni festivalinde ana olay birbirini ıslatmak ve sonuna kadar içmekti. Özellikle ikincisi konusunda Bolivya'lıların pek sınırı yok. Festivale katılım derneklerin caddede dans edip yürümesiyle oluyor. Aslında dernek dediğime bakmayın: festivalin ana amacı biraz eğlenmek ve bol boooool içmek için bir araya gelmiş arkadaşların yılda bir kez de olsa viking, eski Mısırlı, uzaylı, Micky Mouse'lı giysilerle "geleneksel" şekilde şehirde istediğini yapması gibi görünüyor. Dağın başında her şeyden uzakta hiç görmeyi ummadığım bir festival oldu. Öyleyse seyreyle gözüm, çek kameram.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...