Gazella Tur, Şimdigezelim, Bloggerlar ve ProjelerGezi yazılarına bir parantez açıp beş sene önce yollarımız keşisen Gazella Tur'dan kısaca bahsedeyim dedim. Tuzim firmalarıyla değil de kendi başına seyahat eden biri olarak neden bir turizm firmasından bahsetmek istediğimi merak etmişsinizdir. Gazella Tur gezerler ve bu site için neler yapmış şöyle bir bakalım. 

İlk gözağrısı “binrota.com”:

binrota.com Gazella Tur’un yarattığı ve geliştirmiş olduğu bir web sitesiydi. binrota.com ister blogger olun ister sadece bir gezgin olun, gezip gördüğünüz yerleri, tanıdığınız lezzetleri, konakladığınız tesisleri ve gezi esnasında deneyimlediklerinizi anlatabildiğiniz bir gezi yazıları sitesiydi. Site belli bir süredir gezi yazıları yazan üyelerine kitap bile armağan ediyordu. Sonra başka kitapları hediye edeceğimize kendi kitabımızı çıkaralım dediler. İlk kitaplarını 4 sene önce çıkardılar. “Dünya Kadar Bilgi” isimli bu kitap 40 binrota.com üyesinin yazı ve fotoğraflarından derlenen, ülkeler hakkında kısa kısa bilgiler içeren bir kitaptı.
Ne yazık ki Gazella Tur bir süre önce binrota.com’un yayın hayatını durdurma kararı aldı ve siteyi aktif üyelerden birkaçına armağan etti. Sitenin şimdiki adı kendingez.com

Sonra “Şaşırmak İçin Gezmeniz Gereken 55 Yer”:
Gazella Tur binrota.com’un ikinci kitabını benim gezi yazılarımı, interaktif bir proje ile birleştirerek yayınladı. Bu Türkiye’de bir ilk ve halen tek interaktif kitap projesidir. Benim belli bir süre içinde binrota.com sitesine girdiğim 75 yazı öncelikle üyeler tarafından değiştirilmesi ve geliştirilmesi amacı ile yorumlandı. Daha sonra yine üyeler bu 75 yazıyı oyladılar ve içlerinden 55 tanesi seçilerek bir kitaba dönüştürüldü. Bu şekilde Şaşırmak İçin Gezmeniz Gereken 55 Yer kitabı doğmuş oldu. Gazella Tur’dan ve çevremden aldığım tepkilere göre kitap çok beğenildi. Bu da sanırım basılan 1800 kopyanın kısa sürede tükenmesini açıklıyor. 

Yakınlarda da “Bir yarışma ile 3 gezgin bloggerın hayalleri gerçek oldu”:
Gazella Tur’ın geçtiğimiz sene düzenlediği ve benim de projenin oluşmasına katkı sağladığım sonrasında da final jürisinde bulunduğum “3 Kıta 1 blogger” yarışması dostluğumuzun pekişmesinde katkısı olan ikinci nedendir. Yarışma tüm gezgin bloggerlara açıktı. Bloggerlar hayalini kurdukları geziyi nasıl gerçekleştireceklerini anlatan bir yazı ile yarışmaya katılıyorlardı. Bu yazılar arasında önce bir halk oylaması yapıldı, sonra ilk ona kalan yazılar arasında içinde bulunduğum jüri ilk 3 yazıyı belirledi. Bu yarışmanın büyük ödülü 2.500 Euro değerinde gezi sponsorluğuydu. İkinciye 3 gece 4 günlük bir yurtdışı seyahati ve üçüncüye de yurtiçinde 5 yıldızlı bir otelde 3 gece 4 günlük tatil ödül olarak verildi.
İşte Gazella Tur’un gezgin bloggerlara yönelik bu yaklaşımları, benim de içinde bulunduğum projeler yapmaları, aramızdaki dostluğu pekiştırdi. . Üstelik Gazella Tur yönetimi yakın zamanda bloggerlara yönelik bir proje daha düşünüyor. Bakalım bu kez ortaya nasıl bir şey çıkacak? Siz de bu projeden zamanında haberdar olmak istiyorsanız takip etmeniz gereken site www.gazella.com

5 yorum:

 1. “Şaşırmak İçin Gezmeniz Gereken 55 Yer” kitabına ulaşabilen şanslı gezginlerdenim. Kitaptaki görseller ve içindeki bilgiler sayesinde kendimi o bölgede hissettim:)Emeği geçen herkese buradan teşekkürler…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Merhaba Seda Hanım,
   Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Kitabımızın amacına ulaşması bizi çok mutlu etti. İyi günler dileriz.

   Sil
 2. Geçen yıl Gazella Turizm ile Küba turuna katılmıştım. Gazella Turizm’in katılımcılara ilgisi eksiksizdi.Seneye de Vietnam Kamboçya turuna katılmayı düşünüyorum inşallah.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Didem Hanım,

  Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz.Gelecek turlarımızda sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız. İyi günler dileriz.

  YanıtlaSil

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...