Luang Prabang'ta Sabah

Luang Prabang, Laos'un eski krallık başkenti. Öyle büyük bir yer sanmayın nüfusu sadece 50000. Hoş ve şirin bir yerleşim. Gezmek için ne ararsanız var: önünden geçen koca bir nehir ( Mekong), arkada dağlar, yakında dolaşılacak köyler, şehir içinde dolaşılacak onlarca yapı, iyi bir turizm altyapısı ve güler yüzlü bir halk.

 Şehir  uzun zamandır resmi başkent değil ama halen ülkenin hem kültür hem de dini başkenti burası. Şehirde yaşayan 1000 kadar budist rahip var. Bunlardan acemi olanları her sabah sadaka toplamak için yola çıkıyor. Halk gönlünden ne yemek koparsa rahiplere veriyor. Rahiplerin yemeklerinin hepsi sabah toplanan sadakalardan ve tapınaklara yapılan bağışlardan geliyor.


50000 kişilik bir yer 1000 kişiyi yılın 365 günü besleyebildiğine göre rahipleri çok seviyorlar.
 Budist rahiplerin sadaka toplama yürüyüşü gün doğarken tapınaklarından hareketle başlıyor.
Bu ilginç geleneği seyretmek için en iyi yer eski kraliyet sarayının olduğu cadde üzeri. Bu cadde üzerindeki tapınaklardan çıkan rahipler şehrin hemen hemen tüm caddelerine dağılıp sonra tavaş yavaş geri dönüyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...