Antananarivo : Madagaskar'ın Başkenti

 Madagaskar'ın başkentinin adı Antananarivo. Şimdi gözlerinizi kapayın ismini bir daha söyleyin. İki dakika sonra yine tekrarlayın. Ancak o zaman ismini tam hatırlama şansınız var, eğer sizde Madagaskarlılar gibiyseniz Antananarivo yerine kısaca "Tana" deyip geçersiniz. Hatta bir adım ileri gidip Madagaskar'a da "Mada" derseniz yerel ağızdan iki kelam kapmış olursunuz. Mada'nın başkenti Tana genelde yolcuların pek ısınamadan kaçmaya çalıştığı yerlerden biri.

 Çünkü şehir Mada'nın ekonomik sorunlarının bir aynası: işsiz genç bir kitle sokaklarda amaçsızca geziniyor. Arada turist görünce agresif bir şekilde size bir şeyler satmaya uğraşıyorlar. Ana meydanların birinde dışarıdaki masalardan birine otursanız etrafınız hemen satıcılarla çevriliyor. Yani şehirde eliniz kolunuz sallayarak pek rahat gezinemiyorsunuz.

 Geceleri sokaklar pek tekin olmadığı için yürümek yerine taksiye binmeniz gerekiyor. Şehirde görecek fazla bir şeyde yok. Aslında Tana Mada'ya gelenleri bir şekilde yanıltıyor, çünkü ülkenin geri kalanında hem daha rahatsınız heme de görülecek oldukça şey var. Onun için fazla vakit kaybetmeden gelin şehir dışına çıkalım sizinle. İki seçeneğimiz var, ya özel bir araç kiralayacağız ya da Mada'da yaygın olan "taxi-breusse" yani minibüslerle seyahat edeceğiz.

Minibüsle yolculuk ülkeyi daha yakından izlememize sağlayacağına göre yarın sabah şehrin güney minibüs terminalindeyiz, erken kalkın ve hanutçuların saldırısına hazırlanın.
İlk durağımız 3 saat güneydeki  Antsirabe.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...