Yol - Para - Zaman

Geçenlerde bir arkadaşla konuşuyorduk, uzun süreden beri yola çıkmak istediğini ama bir türlü gerekli parayı biriktiremediğini söyledi. Günlük ne kadar bütçe ayırdığını sordum: "Türkiye'deki günlük tatil bütçemin %50 fazlası gerekecek" dedi.

" Sadece çok lüks yerlerde kalıp, sadece hafta sonları uçağa bineceksen tamam. Ama hafta sonu seyahat etmek zorunda değilsen ve beş yıldızlı otel takıntın yoksa bütçeni beşe böl, yönünü de Asya'ya çevir" dedim.


Geziye çıktığınızda masraflarınızın çoğu iki büyük kalemden geliyor:  1) Uçak biletleri  2) Konaklama. Yemek masraflarını saymıyorum, çünkü nasılsa evde de yemek yiyeceksiniz yolda da üstelik Asya'da dışarıda yemek yemek çok ucuz. Yukarıdaki fotoğrafta hemen her Asya ülkesinde bulabileceğiniz şehriyeli tavuk suyu çorbası, sebzeli pilav ve yanında siz ne kadar "şeker koymayın kardeşim" deseniz de dinlenmeyip şekere boğulmuş kahve var. Yani "ben oralarda ne yerim?" diyen seçicileri bile korkutmayacak bir yemek. Yediniz doydunuz, borcunuz 70 kuruş ( 2011 fiyatları, TL olarak) . O kadar. Japonya, dünyanın en pahalı seyahat edilen ülkelerinden biri, buna karşın esnaf lokantalarında doyurucu bir yemek 350-500 yen ( 7-11 Lira arası). Bulunduğunuz ülkede çok tüketilen yemekleri yediğiniz sürece yemek ucuz. Sakın yerellerin uğramadığı yabancılar için açılmış pizza, hamburger vb. batı yemekleri yapan lokantalardan birine uğramaya kalkmayın, mideyi bozarsınız. Bu tür yerlerde çalışanlar alışık olmadıkları bir şeyi yaptıkları için hem iyi olmuyor hem de hata yapma olasılıkları yüksek oluyor.


Uçak biletlerini ve konaklamayı ucuza getirmeyi gelecek yazıya bırakıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...