Monako ve Monte Carlo

Monako, Akdeniz kıyısında monarşiyle yönetilen iki kilometrekare büyüklüğünde bağımsız bir prenslik. Toplam nüfusu 35,000 olan bu ülkeciğin büyük çoğunluğu yukarıdaki resim karesine sığıyor. Ülkenin tek komşusu Fransa. Monako'dan İtalya ise sadece 15 km uzaklıkta.

İki kilometrekare çok küçük demeyin, Monako 1970lere kadar daha da küçükmüş, deniz doldurularak ülke %20 büyütülmüş.


Monako'nun adını hemen hepimiz bir yerden duymuşuzdur. "Bu kadar küçük bir nasıl oluyor da bu kadar çok tanınıyor"  derseniz  cevap hazır: " vergi hassasiyeti olan zenginler sayesinde" .Monako vatandaşlarından veya ülkede yaşayanlardan gelir vergisi almıyor. Üstelik ülkede sadece bir daire tutarak oturma belgesi alabiliyorsunuz. Böyle olunca Avrupa'nın zenginleri ülkede yerleşmek için birbiriyle yarışıyor. İşte bu yüzden Monako'da manzarası olmayan 120 m2lik normal bir daire almaya kalkarsanız en az 3 milyon doları gözden çıkarmanız gerekiyor.  Buna karşın kişi başı yıllık gelirin 125,000 dolar olduğunu da ekleyeyim.

 Monako deyince akla hemen Monte Carlo'da gelir. Dünyanın en ünlü kumarhanelerinden biri olan Monte Carlo ismini bulunduğu semtten almış. Akşamüstü Monte Carlo yakınlarındaki cadderden geçerseniz dünyanın en pahalı arabalarının parkedildiği kaldırımlara kurulmuş cafelerde oturan jet sosyeteden isimlere rastlamanız olası. Monte Carlo kumarhanesi sadece yabancılara açık: Monako vatandaşı iseniz oynamanıza izin yok.
 Monako'nun gelir kaynaklarından biri de çok sayıda turisti çeken  Grand Prix araba yarışları. 1929'dan beri ülkede düzenlenen "Monaco Grand Prix" ülkenin caddelerinde yapılıyor ve dünyanın en prestijli üç otomobil yarışından biri kabul ediliyor.

Aklımdayken bir ayrıntı daha ekleyeyim.

 Bu Monako'nun bayrağı

 
Bu da Endonezya'nın bayrağı
 Farkı? Endonezya bayrağındaki beyaz insan ruhunu kırmızı ise kanı simgeliyor. Monako bayrağındaki beyaz ve kırmızı ise ülkeyi yöneten Grimaldi ailesinin simgesi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...