Çay Çay Çay

Burma'da şehri dolaşırken yoruldunuz mu? Merak etmeyin her sokakta, her kaldırımda, her köşebaşında  yukarıdaki gibi çayhanelerden on binlerce var. Termoslarda yeşil çay her daim hazır. Sandalyeye oturunca size ne yersiniz içersiniz diye sormadan ilk önce ortaya çay konuyor. İlla da yeşil çay ona göre. Kahve isterseniz üçü bir arada poşetlerdekini karıştırıp getiriyorlar, şeker tonla. Yukarıda gördüğünüz lüks bir çayevi : birincisi çatısı var, ikincisi TV var. Herkes bir Bollywood filmine fena halde dalmıştı ( bu arada Hint yapımı vampir filmi iyi hoşta Hint müziği eşliğinde vampirlerin ve kurbanlarının kalça kıvırmasına kültürel yabancıyım, galiba).

Burma çayhanelerinin bizimkilerden farklı yanı ise yemek servisi de yapmaları. Küçük olanlarında menü falan beklemeyin, çayhanenin sahibi mutfak niyetine kullandığı küçük masada size ne hazırlayacağını işaretle anlatır. Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google, Blogger yada OpenID hesabınızla girerek yorum bırakabilirsiniz. Spam yorumları siliyorum, gireceğiniz dış linkler takip edilemez. Teşekkürler

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...